CIPR, PRCA и IRS лансираха обща Харта за работа с медии - Media Spamming Charter
—–
На 29 септември CIPR (Chartered Institute of Public Relations), PRCA (Public Relations Consultants Association) и IRS (Investor Relations Society) лансираха обща Харта за работа с медии, наречена Media Spamming Charter (PDF).
Хартата е в отговор на кампанията ‘Inconvenient PR Truth’ (Неудобната PR истина), за която преди време писахме в Apeiron Blog. Темата на кампанията е как неподходящото и недобре насоченото PR съдържания може да навреди на отделни хора, организации и PR професията като цяло. Също така Хартата е в следствие на проведена между трите професионални организации кръгла маса, с участието на NUJ (National Union of Jornalists), медии, блогъри и други, които работят в тази сфера.
Хартата предоставя упътване за членовете на трите професионални организации и в по-широк план за представителите на PR професията, за стандарти на работа с медии. Сред някои от насоките в ръководствoто са:
Практиците трябва да инвестират време в проучване на редакционна политика и интересите на журналистите/ блогърите преди да се обръщат към тях, за да бъдат сигурни че тяхната област на отговорности и интереси са уместни спрямо комуникационната програма.
Объркващите, подвеждащите, неточните и недобре насочени имейли могат да наранят репутацята на практика, работодателя и клиента.
Практиците трябва да са сигурни, че журналистите/блогърите могат да блокират отделни хора или цели организации, ако смятат, че изпратените им имейли не са уместни и не са приложими към тяхната работа.
Всъщност Хартата още веднъж напомня на PR практиците кои са най-добрите практики за работа с журналисти и блогъри. Сред посочваните напътствия са изграждането на двупосочни взаимоотношения, проявяване на интерес към работата и личността на журналистите и блогърите, окуражаване на обратната връзка от тях за качеството на работа на PR специалиста, осигуряването на чист комуникационен поток, съобразяване с изискванията на журналистите и медиите. PR практиците са напътствани да формулират комуникационни цели, стратегии и тактики на база изследвания и проучвания, които в края завършват с измерване на резултатите, както и добре да определят аудиториите си, за да са сигурни че има съответствие между тях и посланията.
Един кратък наръчник за успешната работа на PR специалистите и добрите взаимоотношения с журналисти и блогъри.

подобни статии:
- Партньор ли са блогърите на PR специалистите? Изследователски проект на Text100 Global PR Company, търси особеностите...
- “Забраниха чалгата със закон” – най-предпочитана новина за 2010 г. от читателите на Apeiron Blog Преди малко повече от 2 седмици в поста ни...
- Тони Муци Фалкони: Умението да създаваш виртуални общности е голямото предизвикателство пред ПР специалистите в цял свят По време на срещата по повод 50 годишнината на...
Related posts brought to you by Yet Another Related Posts Plugin.

Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /home/apeironc/www/www/blogs/wp-includes/kses.php on line 1019
Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /home/apeironc/www/www/blogs/wp-includes/kses.php on line 1020
Тук съм публикувал своето мнение: http://biservalov.net/pr/da-namalim-spama/ ;)
И друг път е ставало въпрос за това, но все пак е уместно да го споменем и тук. Мисля, че няма ПР, който да не се съгласи с всички принципи в хартата и все пак мислено да си признае, че ги е нарушавал. Поне веднъж.
Често пъти това се случва под натиска на клиента. Не искам да прозвучи така, че клиентът е виновен за “гаменското” ПР поведение. Точно обратното - ПРът е този, който трябва да образова в нужната степен своя клиент и да му покаже логиката и смисъла от комуникацията с медии, блогъри и други значими групи.
(Всъщност, спам-техниките често “поразяват” и групата на потенциалните клиенти на една организация. Медии и блогъри не са единствените, нито най-засегнатите от ПР спама.)
Да образова клиента си не е трудно за добрия ПР специалист, но какво се случва ако въпреки всичко този клиент настоява за това дадена информация да бъде изпратена до медиите? Колко ПР специалисти биха отстоявали професионалното си мнение и биха отказали дори с цената да изгубят доверието на клиента си, а в крайна сметка - да загубят и самия клиент?
Може би професионалната ни самоувереност не достига до там да откажем да пуснем спам съобщение, колкото и висока цена да трябва да платим. Ако е така, тогава трябва да се примирим и с имиджа си, нали :)