В „Блогът на Манол” ще прочетете: „Казвам се Манол Трендафилов. За мен няма НЕ, има само Мога и Знам.” Манол Трендафилов е един от инициторите на интересни блог-игри, уеб програмист по професия, по образование инженер по автоматика, в момента учи Корпоративен маркетинг магистратура. Манол пише на рзлчини теми в своя блог, сред които и социалните медии. След като коментира публикацията на друг блогър (Васи ли?!) по темата за Social Media Press Release, Манол беше поканен да даде своята оценка за бета-версия на SMPR на Apeiron Academy, посветен на Дни на креативността. Ето какво сподели той с нас (с благодарност за градивните коментари):
Беше ли чувал за SMPR?
Тодор Христов беше писал преди година за SMPR. Оттогава имам едно наум за този начин на писане на прес съобщения, но да си призная така и не съм го пробвал още.
Какво мислиш за изпращането на стандартни прессъобщения от PR специалисти и маркетинг отдели до блогъри, които не са журналисти, но пишат по дадената тема?
Доста често получавам прессъобщения, предназначени за блога ми за технологии. Някои от тях ги публукувам, други не. В личният ми блог също съм публикувал стандартни прессъобщения и продължавам да го правя. Насърчавам PR специалистите и маркетолозите да изпращат тематични прессъобщения, трябва да се изградят връзки между тях и блогърите, двете страни могат да спечелят само от това. Разбира се блогърите трудно се „хващат” и искам да насоча PR-рите да мислят в насока „с какво мога да бъда полезен на блогъра”, а не да виждат поредната интернет медия, която ще пусне прессъобщението.
Смяташ ли, че подобна информация е полезна и ценна?
Разбира се, че смятам, че може да е полезна и ценна. Зависи и от информацията все пак:)
Би ли публикувал и защо информация, изпратена от фирми, които имат комерсиален интерес?
Да, бих публикувал, при определени обстоятелства.
Смяташ ли, че SMPR е по-добър вариант за общуване с блогъри?
Абсолютно. В такъв тип press release се съдържат няколко типа информация - текст, видео, галерия от снимки - формати,които са насочени предимно за уеб, за разлика от стандартното прессъобщение, което то своя страна може да предразположи блогъра да пусне прессъобщението или да го коментира.
Какво оценяваш като предимство и какво като недостатък на предложения от Apeiron модел?
Прегледах и прочетох вашият модел. В крайна сметка, най - важното за един Press release е информацията. Не се разбира какво точно е Дни на Креативността, за разлика от стандартното прессъобщение, което е прикачено към SMPR-а, там е описано добре. Оставам с впечатление, че става въпрос за дизайнерско събитие от пръв поглед. Иначе използването на видео от YouTube, снимки от Flickr, абонамент за RSS и коментиране на прессъобщението е изключително инвоативен и интерактивен подход, което много ми харесва - предоставя се възможност за незабавна обратна връзка с потребителите. Те имат възможност да се запишат за YouTube канала или да станат приятели с корпоративният акаунт във Flickr и да следят новите качени снимки, което е сериозен плюс за агенцията - генерират се потенциални клиенти. Хареса ми, че акцента е върху уеб сайта на събитието и е първото нещо, което се забелязва.
Би ли използвал информация от SMPR за свой пост?
Да, бих публикувал информация от SMPR, в зависимост от информацията, от кого е и за кого е предназначена.
Какво би променил, за да оптимизираш формата на предложения SMPR?
Информацията е изключително добре структурирана. Единственото нещо, което се сещам е, да се изведат акаунтите от Facebook, Twitter etc. на големи банери отстрани, за да може да се генерират фенове, приятели и followers.
Смяташ ли, че е дошло времето да се използва SMPR в България?
Смятам, че сме го изтървали малко това време. PR-ите трябва да комуникират с блогърите ( които имат интерес, защото има разни блогове за мечета, цветя и стихчета които е почти абсурдно да пишат за нещо комерсиално ), включително и офлайн. Отдавна има интерес към блогърите, но вие сте първите със SMPR в България.
Би ли искал да допълниш нещо, за което не сме питали?
Да. Бихте ли участвали в организиране на инициатива за маркетингово проучване на блог читателите в България?
P.S. Благодаря на Ева (б.р. Manager Apeiron Academy Training Programme) за предоставената възможност да си изкажа мъдрите social media мисли ;)
подобни статии:
- За експериментa на Apeiron, наречен Social Media Press Release Покрай организирането на Дни на креативността екипът на Apeiron...
- Петя Георгиева: SMPR създава условия за дългосрочна комуникация Петя Георгиева е млад колега, който се е посветил професионално...
- Майк Рам: Блогърът цени персонализираната информация, която предлага полза за неговите читатели Майк Рам - активен участник в българското блог-пространство от 2007...
- Василена Вълчанова: Новите възможности са тук, но медиите предпочитат да работят по стария начин Първото интервю, което поместваме е на Василена Вълчанова, автор...
- Боян Юруков: Дошло е времето SMPR да се използва и в България Продължаваме да публикуваме интервютата с блогъри, посветени на темата SMPR....
Related posts brought to you by Yet Another Related Posts Plugin.
Манол,
благодаря ти за споделните мисли за SMPR и препоръки към “прощъпулника” на Apeiron. Използвам повода да благодаря на всички блогъри, които го направиха. Всяко мнение е коментар (и в двете посоки) е ценен за нас. И на въпроса ти ‘дали бихме участвали в организиране на инициатива за проучване на блог читателите в България’, отговорът е да. Apeiron Research се занимава с изследвания в областта на комуникациите и този аспект, който ти открояваш, е в изследователските ни интереси.