Истории от кухнята
- - - - - - - -
Нека започнем така:
…ПР на образователна институция изпраща прессъобщение за старта на нова MBA програма. Журналистът се свързва с него и го моли да каже колко студенти са приети. Тази информация е отказана поради „университетската политика” да не се обявяват колко студенти са приети.
…ПР агенция изпраща прессъобщение, в което обявява, че неин клиент е сключил нов голям договор за партньорство. Журналистът е заинтригуван, но от агенцията отказват да му дадат името на другата компания от договора, въпреки , че няма да пусне статия без тази информация. Аргументът е, че съдържанието на съобщението предлагало много различни възможности за покритие на темата и този факт бил незначителен.
Какъв им е проблемът на тези хора?
Страничен наблюдател няма как да не забележи тенденцията, че в последните години, а и не само, все повече се говори за ПР издънки и непрофесионализъм, а специалистите в бранша понасят негативния оттенък на общественото отношение. И колкото да ни е неприятно, няма как да е другояче при положение, че на журналистите им се налага да търпят това:
• Прессъобщението пристига с известно забавяне в Word формат. Когато файлът е отворен, могат да бъдат прочетени всички поправки, направени от клиента, натискайки опцията „track changes”.
• Раздразнен репортер се свързва с PR account executive и му заявява, че изпращаните от него купчини пресрелийзи са безполезни. „Вижте, профилът на изданието ни е такова, че не отразяваме подобни продуктови новини. Това не ви ли става ясно от начина на поднасяне на информацията в изданието?”. Отговорът е: „Не. Но можете ли да ми изпратите един брой?”.
• Репортер получава пресрелийз с качествено новинарско съдържание, отнасящо се за структуроопределяща компания. След 30 минути получава обаждане от ПР агенцията, която му го е изпратила, с молба да не пише нищо по случая, тъй като те нямали намерението да го изпращат.
• Журналист получава покана за събитие. Когато отива на мястото на събитието се оказва, че то вече е свършило. Причината - поканата е била със сгрешен начален час.
• Публична организация изпраща масова покана за събитие, което е извън града. Осигуреният транспорт обаче не стига дори за половината от отзовалите се журналисти. Налага се включването на таксита, които да извозят останалата маса.
Къде сбъркахме?
Това бяха само част от подбраните професионални ПР гафове. Те идват не за да отрекат това, че има достатъчно умни и талантливи хора в сферата на ПР - и на наша и на чужда почва. Те показват обаче тенденцията за обособяване на една субкултура от хора, които нямат никаква идея как работят новините. Тази маса хора са онези „обекти”, които журналистите, редакторите и продуцентите не харесват. В повечето случаи те са и инициатори на тезата, че ПРите и медиите са опоненти в една велика неравностойна битка.
Причините за това са няколко. Една от основните е, че самите членове на тази субкултура са лоши публицисти. Не са чели вестници, не са гледали достатъчно токшоу предавания, не са обръщали внимание в подбора на темите в сутрешните блокове. Научават за големите събития посредством Google, риалити формати или комедийни/сапунени сериали. Знаят всичко за модерната поп култура, но не и за бизнес обстановката, протокола и етикета. Учили са връзки с обществеността и комуникации, но никога не са публикували или редактирали текст. И въпреки това се наричат „Специалисти Връзки с медиите”.
Има една шега, че много от ПР колегите, занимаващи се с връзки с медии, предпочитат да станат Специалисти по социални мрежи. Причината - не им се налага да пишат дълги параграфи текст или да използват толкова често телефона. Може би тази шега не е далече от реалността. :)
Симбиозата
И въпреки това, тези гафове ни показват, че никой не е безгрешен и границата между това да си полезен и вредител е много тънка. Постоянно би трябвало да си задаваме въпроса „Свърших ли си добре работата?”. И да се взираме в детайлите.
Защото истината е, че между ПР специалиста и журналиста има духовна връзка. Не сте сигурни? Ето доказателството:
подобни статии:
- „Най-лошото, което един PR професионалист може да направи или да посъветва клиента си да направи, е да манипулира или “извърти реалността.” Интервю с Мария Стефанова, първата българка попаднала в класацията на...
- SWOT анализът е толкова демоде, на мода е SOAR SWOT е един от най-популярните методи за анализиране на...
Related posts brought to you by Yet Another Related Posts Plugin.
Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /home/apeironc/www/www/blogs/wp-includes/kses.php on line 1019
Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /home/apeironc/www/www/blogs/wp-includes/kses.php on line 1020
Колекция от ПР гафове и анализ на конкретна ситуация сме разглеждали и преди. Eто тук: http://bit.ly/gwohhm
Искам да благодаря на всички, които помогнаха за събирането на новата порция издънки. :)
Аз затова станах специалист по социални мрежи… :D
Супер статия :))) За първи път влизам тук и искам само да ви поздарвя за труда- яко местенце сте си спретнали тук и с удоволствие ще наминавам по често :))
Здравейте и от мен. Поздрави за хубавата статия- отдавна не бях чел нещо хубаво по темата. Продължавайте в същия дух :))