Резултати от последната онлайн анкета, реализирана от Apeiron Academy
- - - - - - - - -
По време на отминалата вече конференция „Успешните комуникации започват отвътре 2010″ Apeiron Research и Monday Insight представиха темата за ангажираност и бизнес резултати с данни от техни представителни изследвания. Същата тема обаче фигурираше в медиите на Apeiron от доста по-рано, където бяхме пуснали една непредставителна, но не по-малко любопитна анкета.
Въпросът, който поставихме беше „Коя промяна във вашата работа ще ви направи по-ангажиран служител?”.
Питането се провеждаше едновременно, тук на Apeiron Blog и LinkedIn страницата на Академията.
Броят на общо събраните отговори по време на тази анкета подобри всички наши рекорди и този път надхвърли 170 гласа, събрани от двете медии, където бяха разпространени. Разбира се, трябва да отбележим, че включилите се в анкетата имаха възможност да дават повече от 1 възможен отговор.
В крайна сметка Apeiron Blog завърши битката с 84 гласа, а LinkedIn извоюва победата за по-висока активност със своите 88 подадени гласове.
В обобщение на резултатите от двете места на провеждане на питането, можем да кажем, че имаме доста голямо сходство във финалните проценти и „фаворити на публиката” за топ отговор за разлика от предишни наши анкети. Вижте резултатите от LinkedIn:
Като основни тенденции в професионалната мрежа LinkedIn се открояват три стълба – понасяне на по-голяма отговорност, „видими” мениджъри и повече уважение от колеги и началници. Останалите опции, сред които заплащането, следват много изкъсо топ 3, но все пак не успяват да се преборят.
Очевидно за хората в LinkedIn между ангажираността и парите няма пряка връзка, макар все пак да има топла такава.
Точно на обратния полюс са гласувалите хора в Apeiron Blog, за които парите са фактор номер 1 за тяхната мотивация. Това убеждение може да доловим и по един от паралелните отговори извън предложените, оставен от наш читател - „новия джип последен модел на шефа, трети за последните 6 месеца”. Ние бихме добавили, че мотивацията би била пълна ако шефа всеки ден те взима и прибира обратно вкъщи след работа. :)
Получените проценти за останалите опции на Apeiron Blog са сходни и близки до получените стойности в LinkedIn, което е доказателство за еднаквите нагласи на аудиторията към въпроса за ангажираността и мотивите за нейното повишаване.
Кой се включи в анкетата?
В анкетата се включиха 172 участника, предимно PR специалисти (48%). С еднакви резултати са специалисти бизнес развитие (14%), HR (14%) и маркетинг (14%). На последно място са консултанти (7%) и IT специалисти с 3%.
Сред участниците най-много са служители (61%), следвани от висш мениджмънт (30%), а средните мениджъри и собственици са представени с по 4%.
Участието на специалисти от двата пола е почти равностойно - 53% жени и 47% мъже. Най-активни са били участниците във възрастовата група 25 - 34 години (49%), следвано от групата 35-54 (28%), 18-24 с 21% и над 55 години с 1 %.
В анкетата са участвали предимно работещи в малки организации (62%), следвани от средния бизнес (15%) , а големият бизнес и големите търговски корпорации са представени с по 11% във всяка група.
Изводът?
Крайните резултати от мини-изследването отредиха победа на отговорността над парите, следвани от видимостта на мениджърите.
А дали парите са истински мотиватор и фактор за ангажираност?
В психологията е описано, че хората са мотивирани от физически или лични нужди. Физическите нужди са свързани пряко от физиологичните фактори, докато личните са свързани със света около нас. Биологията мотивира животните да си търсят храна. Обществото и биологията мотивира хората. Следователно хората са зависими както от животински, така и от човешки фактори. Хората, които искат да учат в колеж са много по-мотивирани да имат високи оценки, отколкото тези, които нямат намерение да го правят. Хората, които работят здраво пък са мотивирани от желанието да се развиват, да печелят повече пари и влияние. Ако се замислим реално отговорът на въпроса „Кое може да ви направи по ангажиран служител?” не може да е еднозначен и напълно категоричен. Хората просто се мотивират от различни неща.
Това, което можем със сигурност да определим са тенденциите са най-често срещаните фактори за постигане на по-високо ниво на мотивация на служителите. А резултатите от тази анкета потвърди почти изцяло получените резултати от представителните изследвания, представени на „Успешните комуникации започват отвътре 2010″.
Прочетете тук част от важните резултати от изследването на Apeiron Research, представени по време на Четвъртата международна конференция за вътрешни комуникации.
Благодарим за отзивчивостта и добрите коментари по време на цялото провеждане на изследването! Надяваме се да се също толкова активни и в следващи наши анкети!
подобни статии:
- Джон Палузък: През последните десетилетия пъблик рилейшънс (ПиаР) показва голяма гъвкавост по отношение на промените в обществото Интервюто с Джон Палузък, председател на Глобалния Алианс за...
- Стъпка към по-добро бъдеще Българските рекламни асоциации приеха правила и практики при организиране на...
- Тодор Христов: В NovaVizia не проявяваме интерес към масовите мейли на ПР-ите Второто интервю, което публикуваме, е с Тодор Христов - автор...
Related posts brought to you by Yet Another Related Posts Plugin.