Когато си говорим за етичен кодекс и основни принципи, които спазваме в работата си, понякога започваме прекалено много да философстваме. Това разбира се носи след себе си една скучна нотка, защото имаме предпоставките да се превръщаме в мрънкаща даскалица що се отнася до различни порочни ПР практики, изповядвани от учениците на българската комуникационна образователна система.
Съвсем в контекста на 15 септември и старта на новата учебна година преди дни колегите от Ragan пуснаха списък от най-добри професионални съвети, които различни колеги пиари са получавали в кариерата си. За жалост в селектираните специалисти няма българско участие, но това не пречи списъкът да е доста любопитен и интересен.
Някои от съветите засягат работата сама по себе си, други пък се отнасят до това „какъв е смисълът на пъблик рилейшънс”. Във всеки случай обаче е хубаво човек да ги прочете и да направи своите изводи. Предлагаме ви накратко най-добрите предложения, с малко допълнения.
1. Пъблик рилейшънс не е спринт, а маратон.
2. Освен ако не си организирал събитие през уикенда или просто искаш да погребеш една история, никога не атакувай или изпращай прессъобщения в петък следобед.
3. Информацията е валута.
4. Винаги си спомняйте, че вие, а не вашите клиенти, управляват бизнеса ви. Това не означава, че не трябва да дадете всичко от себе си в работата си за тях. Но пък клиент с неоправдани изисквания е колкото тяхна, толкова и ваша грешка ако не поставите разумни граници на взаимотношенията помежду ви. И за да обобщя: Понякога е ОК да кажеш „не”.
5. Никога няма един верен отговор на въпроса „как да постигнем добри резултати”. Трябва да установите това, което най-добре ще работи за вас, и винаги да подхождате креативно.
6. Никога не позволявайте на егото си да застане на пътя ви - особено ако сте абсолютно нов в професията. Много е лесно да мислите, че някаква задача е под достойнството и квалификацията ви, но изпълнявайки я ще докажете, че сте отборен играч и можете да се справите с всичко, което ви бъде възложено.
7. Светът на ПР и медиите е малък, така че не горете мостове.
8. Бъдете любезни към клиентите и медиите, особено по телефона.
9. Изисквайте собственост на идеите си и поемайте отговорност за работата си.
10. ПР специалистите сме разказвачи, а не продавачи. В момента, в който журналистът усети духа на продажбите, вашето прессъобщение отива в коша.
11. Не разчитайте на другите хора да разказват колко сте велик. Вие и единствено вие винаги ще бъдете основната мажоретка.
12. Най-добрият съвет се състои от две части: 1) адаптирайте съобщението си към правилната публика (тоест не пращайте вашата информация до всеки мейл, който имате) и 2) винаги казвайте благодаря, когато ви публикуват”
13. Най-добрият съвет, който получих по време на първия ми стаж беше „Пишете сбито”.
14. Винаги, винаги, винаги имайте под ръка някой колега, който да провери фактите и правописа в работата ви. Не се доверявайте на спелчека, тъй като има разлика между „публичен” и „груб” и „публичен” и „гръб”.
15. Слушайте преди да говорите. И когато събеседникът ви свърши го попитайте дали има още нещо да каже.
16. Разказвайте историята зад историята.
17. Отношението има голямо значение. Направете така, че да сте полезни, а не досадни. ПР специалистът трябва да демонстрира готовност да окаже помощ, когато има възможност. Помогнете на журналистите да намерят добри идеи за разказване, показвайки им източници.
18. Никога не спирайте да четете. Превърнете това в ежедневие. Най-добрият начин да бъдеш стратегически съветник на твоите клиенти е като не оставяш да мине нито един ден, в който да не си информиран.
19. Целта на ПР не е да извърта реалността, а да казва истината добре.
20. Винаги се опитвайте да разберете с кого си имате работа предварително.
21. Това, че някой ви задава въпрос не означава, че винаги трябва да получи отговор.
22. Понякога нещата може да се объркат и най-често обвиненият ще бъдете вие. Трябва просто да го приемете, да се извините и да свършите добра работа след това.
23. Кажете истината колкото се може по-бързо.
24. Не казвайте нещо официално или неофициално, за което в последствие ще съжалявате да прочетете в медиите.
25. Не е нужно да убивате комара с чук.
26. Имаш две уши и една уста. Това е така, за да ти се напомня, че трябва да слушаш два пъти повече отколкото да говориш.
подобни статии:
- Южна Африка 2010 – социалният феномен, който няма да подмине никого Хората, които не гледат футбол, често се чудят как...
Related posts brought to you by Yet Another Related Posts Plugin.
Една добра мисъл, която бях прочел някъде:
“Знанието е сила, а незнанието - работна сила.”