С навлизането на новите технологии все по-голямо значение за пълноценното разпространение на информацията придобиват визуалните предизвикателства, която се отправят към публиките.
Компании, обвързани със сфера на дейност близка до забавленията и технологиите като Pixar, Dreamworks и Blizzard, днес все по-често използват стандартния начин за поднасяне на информацията (в 2D вариант), но с прикачени медийни файлове, които са направени да се разглеждат с 3D очила.
Според различни източници 3D прессъобщението е новата и нужната мания за всички фирми, в чието кредо са заложени думите „иновация” и „модерно”. С други думи подобен тип съобщение е нещо като „новия писък”, който има доказан успех за печатните и онлайн публикациите по света.
Въпреки това преди да си кажем „Ей, това е супер. Дай да го използваме” може би трябва да си зададем няколко важни въпроса:
- каква е ползата от тях за нас и клиента
- имаме ли какво да покажем на публиката, с което обикновеното прессъобщение няма да се справи напълно
- бизнесът ни отговаря ли на изискванията за технологична обвързаност- заслужава ли си разходите, съотнесено към целите на прессъобщението и възможното медийно покритие
След като си отговорим на тези въпроси трябва да вземем под внимание:
- адекватността - тежките държавни институции не са създадени за подобен род експерименти, освен ако наистина прессъобщението няма да донесе добавена стойност на подготвената информация (например 3D макет на инфраструктурен проект)
- формата - в какъв вид съобщението ще достигне до публиката и ще бъде ли достъпно за тях (публиката/журналистите разполага/т ли с технологичното ниво да използват пълноценно прессъобщението)
- двусмислеността - когато предоставяме информация под нестандартна форма, те могат да имат неприятни тълкувания. Например при подготвена информация за медикамент, облекчаващ уморените очи, една 3D технология никак няма да седи подходящо
- оформлението - кое от вашето съобщение е водещо - 2D съдържанието или придружаващите материали към него? Как ще подредите структурата на информацията си, така че някоя от частите му да не увисне във въздуха или да се окаже излишна.
Колко струва удоволствието 3D прессъобщение?
В България това е напълно неизползван метод за комуникация. Появата на така наречения social media release като форма на общуване между журналисти и ПР специалисти едва ли може да се похвали с число по-голямо от 10.
3D технологията е напълно нова и IT сектора е най-запознат с цената на това да превръщаш 2D изображения в триизмерни, колко работа е това и какъв ресурс е нужен.
Според сайт, който рекламира услугата 3D прессъобщение, написването и разпространението на такова струва 199 долара (~285 лв.) Тази цифра обаче варира в зависимост от сложността на изображенията и техния брой. Цената е в пъти по-ниска от стандартната за написване на нормално прессъобщение в България.
Разбира се, всеки може да пробва сам да си направи 3D изображение - има 3D фотоапарат, има и нещо като безплатен сайт за превръщане на стандартни изображения в модерни.
Варианти винаги има, но професионалната реализация е нещо, върху което всеки трябва да се замисли преди да прибегне към употребата на нова технология. Защото, както знаем, технологиите колкото ни помагат, толкова могат и да ни навредят. Особено, когато сме в медийното пространство.
подобни статии:
- Хедър Яксли*: Прессъобщението няма да умре – обществото винаги ще има нужда от ясна и достоверна информация Интервю с един от водещите ПР специалисти в сферата на...
- Социални мрежи против кризите? Кризата на бъдещето Компаниите, които преминават в момента през финансовата...
- “Най-изумителното прессъобщение писано някога!” - - - Знаете ли кое е най-изумителното прессъобщение писано...
Related posts brought to you by Yet Another Related Posts Plugin.