„Ледената експедиция до Екватора”
Всички 3000 жители на Мо-И-Рана, град в полярния кръг в Северна Норвегия, се появяват на главната улица в градчето на 22 Февруари 1959г., за да изпратят три-тонен леден блок на неговото пътешествиe от 10 000 километра до Либревил,град във Френска Екваториална Африка (днешен Габон). Проектът е организиран от скандинавска фирма, производител на фибро и стъкло влакна, която е решена да демонстрира изолиращите качества на своя продукт…
Ситуацията
Есента на 1958 г. Радио „Люксенбург” обявява предизвикателство да бъдат транспортирани по земя три тона лед от Полярния кръг до Екватора. Медията обещала, че ще награди с 100,000 франка (около 1500 долара, днес) всеки килограм, който е достигнал до дестинацията. Единственото условие е за съхранението на блокът да не бъде използвана никаква хладилна техника. Биргер Натвик, управляващият директор на Glassvatt (днешна Glava AS), фирма занимаваща се с производство на изолиращи материали, видял съобщението и решил неговата компания да се включи в предизвикателството. Той преценил, че ако изолира леда с произведената от тях стъклена вата, компанията му може да спечели милиони франкове. Когато Радиото разбрало за потенциалните загуби, оттеглило наградата. Въпреки това, анонсираната експедиция вече била предизвикала толкова интерес сред норвежците и в Европа, че Glassvatt все пак решила да се впусне в начинанието, дори и без потенциална печалба. Зад гърба си за начинанието вече били спечелили спонсорството на Shell (осигуряване на гориво), автомобилната компания Scania (осигуряваща камиона за превоз) и още 8 компании, които били готови да отделят суми за обезпечаването на експедицията.
Отговорността за експедицията била връчена на 34-годишният Сивер Клеван, инженер с добър инстикт към пъблик рилейшънс. Той веднага наредил за пътешествието да бъдат ангажирани филмов екип и образовани помощници знаещи поне 2 чужди езика.
Експедицията
На 22 февруари 1959 г. експедицията напуснала Мо-и-Рана. Камионът на екипа, носел в ремаркето си метален контейнер, изолиран само с дърво и стъклена вата, произведена от Glassvatt, и леден блок тежащ 3,050 килограма. Заедно с камиона се придвижвали микробус с екипировка и седан с филмов екип.
Първата стъпка от експедицията била Осло. Г-н Клеван счел, че това е достатъчна причина да бъде организирана голяма церемония в един от университетите в града и да включи в пътешествието и социална нотка. Много преди корпоративната социалната отговорност да е формулирана под формата, която ни е позната днес! Камионът с ледения блок бива натоварен с 300 кг лекарства. Те били предназначени за болницата на филантропа Алберт Швайцер, намираща се близо до последната точка в маршрута на екипажа - град Либревил.
Добрият ПР усет на г-н Клеван го накарал да вземе решението от Осло обиколката на леденото блокче да продължи през Швеция, Дания, Германия, Белгия и Холандия. Благодарение на отличната и открита работа с институциите и журналистите в Европа, във Франция експедицията била посрещната тържествено. В Париж екипът бил ескортиран специално от полицията по улиците на града и бил отведен на вечеря с кмета на френската столица. След това леденият блок се отправил към южните брегове на Франция, за да се прехвърли в Африка. През Сахара, експедицията била придружавана от Френския легион заради опасностите от нападения на бунтовници. Причината - ценните лекарства, превозвани като компания на станалия вече изключително известен леден блок.
Експедицията пристигнала до финалната си точка Либервеле 27 дни след началото на своето пътешествие. По пътя си преди това, екипът бил снабдил болницата на Алберт Швайцер с така желаните лекарства. Пред журналистите срещата на екипа с носителя на Нобелова награда била определена като „най-хубавия момент” от целия път.
При отваряне на контейнера с ледения блок се установило, че той е загубил 336 кг. от своето тегло и тежал 2,714 кг. Прогноза, напълно отговаряща на обещанията на Клеван, че блокът ще загуби около 10% от теглото си до достигането му до Екватора. Пътуването било успешно!
Резултатите
Впечатляващият публичен експеримент, реализиран със скандинавски бизнес марки и природни забележителности - автомобили, камера, медикаменти, стъкловата, контейнер и ледник - обръща погледа на световния бизнес и затвърждава добрите позиции и качеството на скандинавските стоки.
Френската компанията-майка на Glassvat била толкова горда от постижението, че се опитала да убеди екипът на г-н Клеван да пропътува с ледника пътя обратно до Франция, където лично френският президент Шарл дьо Гол имал готовност да ги посрещне пред Триумфалната арка. Норвежкият екип обаче отказал. Вместо това решил да разреже и подари останалото количество замръзнала вода на жителите на град Либервил, тъй като те никога не били виждали лед. Г-н Клеван обаче запазил едно парче за себе си, което отнесъл в Норвегия. Причината - то да бъде използвано като изстудител на напитките на специално събитие за медии, на което бил показан монтираният и завършен документален материал от цялото приключение.
Експедицията била отразена в пресата из целия западен свят, достигайки чак до Индия. През 1979 г. кампанията получава признание от Маркетинг асоциацията на Норвегия, която я определила като „Най-страхотния публичен експеримент в света“. В резултат на него, Glassvat успява да се утвърди като топ марка на Скандинавския полуостров, която и днес държи много стабилни позиции в рамките на своята бизнес ниша.
Тази кампания носи и елементи, които днес са се превърнали в задължителни за развитие на качествен бизнес - корпоративна социална отговорност; добиване на популярност посредством реализиране на публична кампания; въвличане на журналисти и последователи на идеята в процеса на реализация.
За да отбележи 50 годинишнината от кампанията, през 2009 г. Glava AS предостави в интернет оригиналния документален филм на кампанията за свободно гледане. За жалост, на норвежки.
подобни статии:
- Кампаниите, които промениха човечеството – 1 “Факлите на свободата” - - - - - - -...
Related posts brought to you by Yet Another Related Posts Plugin.