Хората, които не гледат футбол, често се чудят как може други хора да стоят на крака и да викат в продължение на 90 минути и в крайна сметка за нищо, тъй като мача приключва при 0-0. Други, които са чисти футболни фенове, пък се чудят как може някой да е активен поддръжник на българските отбори, след като качеството на играта в родното ни първенство е повече от плачевно.
Думата, която дава отговор на тези въпроси е фенщина. Тя ни дава и отговор на въпроса защо футболът не е просто спорт, а начин на живот. Много е лесно да кажем „футболът е най-великият спорт в света и точка”. Без аргументи и без дебат. Но футболът вече не е само спорт. И Световното първенство по футбол не е просто едно спортно събитие, а социален феномен, който носи заряда на пъблик рилейшънс в себе си.
Светът е от значение
За специалистите работещи в сферата на пъблик рилейшънс и социалните медии светът е от значение, защото „другите” са в основата на работата ни. Културата и разнообразието си имат своя чар, защото превръщат света в по-малко скучно и предсказуемо място. Но те са и едно от най-големите предизвикателства в нашата професия.
Световната купа е събитието, което дава рядък шанс да научим нещо повече за другите култури като наблюдаваме тяхното ниво на фенщина -става въпрос за рисунките по тялото, викането, изблиците на радост, тъга, агресия…Питате се „Ами Олимпийските игри не показват ли всичко това?”. Отговорът е „не”. В олимпийските игри няма фенщина, там нещата се свеждат по скоро до чисто патриотичен заряд. Всеки го изразява по различен начин.
Нещото, което отличава футбола от другите спортове, е че хората живеят и дишат с него. И докато в Европа това не е толкова силно изразено, в Латинска Америка бизнесът и учебните заведения не работят в дните, когато любимците им играят по африканските терени. Същото важи и за Черния континент.
Затова, ако правим сравнение между Световното и Олимпиадата, рано или късно ще разберем, че футболът е единственият спорт, в който можем да видим така изразено и показно културното многообразие.
Глобалният ПР на събитието
Правото да са домакини на Световно първенство дава уникална възможност на Южна Африка, която излиза извън границите на футбола. Това събитие е много повече от спортно - става въпрос за континента Африка и възможността той да е домакин и център на света. Маркетингово и комуникационно. Това е уникална възможност цялото негативно медийно говорене за Черния континент да се замени от нещо друго. Световното дава правото света да разбере, че Африка има какво да предложи на света, че хората там са готови да покажат какво е „незабравимо африканско изживяване”.
ФИФА бяха наясно с това след като избраха страната за домакин. Не след дълго и правителството на Южна Африка го разбра.
С наближаването на заветния старт на първенството идват и въпросителните. Комуникирането на най-глобалното събитие на годината е нещо изключително сложно, но и безкрайно интересно. Затова е хубаво комуникационните специалисти да обърнат внимание на начина, по който нещата се случват или ще се случват в следващите месеци.
Очевидно е, че основното мото на това световно е „И Африка може. Нека кажем не на расизма и агресията, нека бъдем филантропи”. Това е мисия, която излиза извън идеята за спортно събитие. Начинът, по който FIFA комуникира събитието е свидетелство за желанието то да се превърне в глобален социален феномен. Ето някои от тактиките, които се използват за постигане на целта:
- Правителството на Южна Африка е съзряло, че най-важното условие за постигането на позитивен имидж на страната и позитивно медийно отразяване е в постигането на ползотворни партньорства: с другите Африкански страни; с локални и международни спонсори, с медии и маркетингови агенции в Южна Африка; с населението на Южна Африка, което да се превърне в Посланник на държавата по света.
- От няколко години се стартират доста голям брой проекти за подобряване на имиджа на страната като цяло. Ето само някои от тях:
* проекта Win with Africa, in Africa - построяване на 53 изкуствени терена за игра във всяка една африканска държава, всеки от които с различна мисия;
* Silencing the guns - кампания, съдействаща замяната на оръжия с радио приемници;
* „Моята игра е феърплей” - инициатива, целяща да мобилизира политици да подпишат споразумение базиращо се на принципите за честност;
* 2010 Peace African caravan - инициатива, промотираща мира и разбирателството, подкрепена от най-известните африкански футболни звезди
* „My 2010 School Adventure” - роудщоу, целящо да покаже доброто ниво на образование и участието във футболни съревнования.
- Coke и Hyundai, двата основни спонсори на събитието вече стартираха световните си кампании, съдържащи разнообразни краудсорсинг компоненти и социални медийни приоми. Ценностите на културното разнообразие и сплотеността също са основен мотив в тях.
- „Въпреки, че Световното първенство е състезание, ако всички се забавляват на него, няма значение кой печели накрая” - това е един от основните слогани, които се опитва да бъде наложен като максима за първенството. И конкретните стъпки за това са инициативите, промотиращи чувството за единство.
- FIFA е изготвила програма за настаняване готова да посрещне всички, които имат желание да посетят Южна Африка за първенството. Футболната асоциация се опитва да предостави условията за запознаването с тази различна култура.
Въпроси?
Говорим си за филантропията и защитата на човешките права. Но едва ли си даваме смета, че и тя индиректно е част от специализирана ниша в пъблик рилейшънс, задено с публичната дипломация, здравните комуникации, политическите кампании и т.н.
Жалко е, че доста хора предпочитат да се фокусират върху прессъобщенията, връзките с медии и тактическите аспекти на ПР… А междувременно събития като Световното първенство си текат и не забелязваме, че добрият ПР може да прави ДОБРО и да осъществява връзки на глобално ниво. Може би това е тема за размисъл за бизнеса - как да ни забележат и зад рамката на едно обществено значимо глобално събитие. Идеи? :)
подобни статии:
- “Най-добрият професионален съвет, който съм получавал” Когато си говорим за етичен кодекс и основни принципи,...
- Последно: Ще споменете ли марката ми в медията или няма? [caption id="attachment_3562" align="alignright" width="300" caption="Снимка: Адриана Василева"][/caption] В рамките...
- Хедър Яксли*: Прессъобщението няма да умре – обществото винаги ще има нужда от ясна и достоверна информация Интервю с един от водещите ПР специалисти в сферата на...
Related posts brought to you by Yet Another Related Posts Plugin.
Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /home/apeironc/www/www/blogs/wp-includes/kses.php on line 1019
Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /home/apeironc/www/www/blogs/wp-includes/kses.php on line 1020
Страхотна реклама на един от генералните спонсори на футболния тим на Англия - Carlsberg
http://www.youtube.com/watch?v=66OuJZGDCHE&feature=youtu.be&a