По време на срещата по повод 50 годишнината на Европейската ПР Конфедерация (CERP), провела се във Виена, Apeiron Blog разговаря с Тони М. Фалкони* по теми, свързани с бъдещето на ПР професията и най-вече - начина, по който ние - професионалните комуникатори - се адаптираме към предизвикателствата на новите медии.
Прекарахме повече от час в едно приятно кафене на австрийската столица, увлечени в разговор и дискусия за това как социалните медии (Wiki, Twitter, Facebook, etc.) промениха професионалното ни битие. Разговорът бе фокусиран в различни аспекти на новите медии - как се развиха през последните години, какви нови умения изискват от ПР специалистите, за да са в крак с развитието на технолоогиите. Ако сте изкушени да научите повече, посветете няколко минути за споделените мисли на Тони Муци Фалкони по тези въпроси. Цялото интервю (на английски език) ще намерите на CIPR Student’s Blog.
В началото на нашия разговор запитахме Т. М. Фалкони дали според него т.нар. социални медии вече са умело интегрирани в работата на ПР професионалистите. Отговорът беше недвусмислен и кратък - НЕ! Събеседникът ни посочи, че ПР практиците трябва да разберат на първо време какво представялват социалните медии и мрежи, които се развиват изключително динамично. Ако днес имаме 6 по-известни онлайн инструмента/канала, то само след 2 години те ще са сигурно 18, прогнозира той. Трудно е да интегрираш социалните мрежи в практиката на ПР-ите, защото всяка социална мрежа е различна сама по себе си, допълни Т.М. Фалкони.
В желанието си да се адаптират към новата медийна среда, ПР специалистите са по-скоро реактивни, а не проактивни. Много от представителите на професията се чувстват заплашени от бързонастъпващите промени, коментира Т.М. Фалкони. Поради това и не успяват да видят възможностите на новите медии, които им се откриват. Рекламният бизнес се е оказал много по-сериозно засегнат от навлизането на интернет в комуникацията с традиционните групи и публики. Поради тази причина тази индустрия в крайна сметка изпреварва ПР гилдията в желанието си да интегрира, а не просто да се адаптира към промените.
Повдигаме темата за обучението по Social Media Relations. Т. М. Фалкони с ентусиазъм подхваща този въпрос. Самият той е повел дискусия по тази тема в един от професионалните блогове на ПР общността в Европа. Новите интерактивни медии се оказват непозната за старите университетски преподаватели сфера, което открива поле за изява за по-младите им колеги. Това понякога води до разделянето на новите от традиционните медии, което обаче не е позитивна тенденция, смята Т.М. Фалкони.
Той открои и една специфика на социалните медии, която е изначално заложена в тяхната природа. Поради възможността всеки да публикува в онлайн пространството, много информация с недемократично съдържание може да попадне свободно там. Разбира се, това не значи регулация на всяка цена, дори напротив. Колкото повече новите медии се доближават до традиционните и навлизат широко в употреба, толкова по-малко негативни страни ще откриваме в тях, смята италианският ПР експерт. Затова според него обучението за работа с двата вида медии не трябва да бъде разделяно в образователните програми на университетите.
Променената комуникационна среда е свързана и с нови умения, които трябва да придобият ПР специалистите, допълва Т.М. Фалкони. Според него ние, ПР специалистите, трябва да преосмислим една от ключовите си роли - тази на организатори на събития, които позволяват на нашия клиент да предаде своите послания, свързани с услуга, продукт и т.н. Новите медии разкриват нови възможности в тази посока, но същевременно изискват от нас умения да създаваме виртуални общности. ПР-ите трябва да се научат не просто да създават такива виртуални пространства, а да ги направят атрактивни, подчертава той. Това е новото поле на професионална конкуренция. Днес физическите събития не биха били успешни без да са тясно обвързани с виртуален аналог. Това поставя пред ПР практиците изискване и за определено ниво на технологични познания.
Последната професионална препоръка на Т.М.Фалкони към ПР специалистите е да осъзнаят, че все по-голямо става различието между начина, по който хората мислят и действат. Затова, ПР експертите трябва да се научат да наблюдават не толкова мнението на своите значими публики, а действията им, отчитайки факта, че мнението е много динамична величина. За да бъдат по-ефективни, ПР специалистите не трябва да инвестират огромни средства в изследване на публичното мнение, а да търсят проактивни начини за наблюдение на поведението на отделните хора.
Цялото интервю можете да прочетете на CIPR Student’s Blog.
- - - - -
*Тони Муци Фалкони е сред водещите в световен мащаб имена в сферата на пъблик рилейшънс (ПР), зад чието име стои богата професионална визитка, активна преподавателска дейност, значим обществен принос, множество публикации и инициативи, свързани с PR общността. Съосновател и първи председател на Глобалния Алианс за Пъблик Рилейшънс и главен инициатор за провеждането на първия Световен PR Фестивал в Рим през 2003 г. От 2000 до 2003 г. Фалкони е и президент на Италианската федерация по Пъблик Рилейшънс (FERPI).
В момента Тони Муци Фалкони е старши съветник в независимата италианска компания Methodos - консултантска фирма, лидер на пазара за вътрешноорганизционни комуникации.
По време на срещата по повод на 50 годишнината на Европейската ПР Конфедерация (CERP), провела се във Виена, Apeiron Blog разговаря с Тони М. Фалкони по теми, свързани с бъдещето на ПР професията и най-вече - начина, по който ние - професионалните комуникатори - се адаптираме към предизвикателствата на новите медии.
подобни статии:
- Партньор ли са блогърите на PR специалистите? Изследователски проект на Text100 Global PR Company, търси особеностите...
- Бойко Василев: В съвременния свят е по-важно да си пръв, отколкото прав …Ако говоря за себе си, ще говоря главно за грешки...
- Facebook срещу корпоративния свят: 1:0! Когато стане въпрос за използването на Facebook в работно време...
- “Майстор-презентатор” – предизвикателство за презентатори Всяка добра идея си има начало. Но за да...
- Социални мрежи против кризите? Кризата на бъдещето Компаниите, които преминават в момента през финансовата...
Related posts brought to you by Yet Another Related Posts Plugin.