Кои ще са новите тенденции, които вероятно ще изискват нови умения и специални познания
- - - - - - - - - - - -
„Здрасти, обаждам ти се с една молба. Търсим си добър мениджър корпоративни комуникации, ама удряме засега на камък. Да се сещаш за някого случайно?”
Този разговор не е прецедент, а днес се случва все по-често. Причините са няколко - малък пазар; липса на образовани и подготвени кадри за топ позиции; недобра фирмена стратегия за развитие на собствените кадри посредством професионални обучения и други вътрешни трейнинги; отсъствие на дългосрочна стратегия за развитие на фирмата.
Затова в Apeiron Academy винаги сме залагали на конструктивния подход при развиването на програмата на своите обучения. Задаваме предварителни въпроси за желанията и очакванията на хората, за да им бъдем максимално полезни. Работният процес обаче се изменя с появата на нови тенденции и технологични предизвикателства. В подобни ситуации е хубаво да ги уловиш навреме и да си подготвен.
В началото на годината Institute for Public Relations на САЩ публикуваха информация от изследване направено с цел извеждане на качествата и специалните познания, върху които PR специалистите трябва да наблегнат в следващите години. В него се изтъква технологичната зависимост и отличните качества на специалистите в тази сфера в Северна Америка и Северна Европа и доброто познание на културния терен. В същото време страните от Персийския залив, Южна и Източна Азия и Южна Африка имат голяма липса от квалифицирани местни кадри в сферата на комуникациите.
Въпреки тези забележими проблеми, бизнесът в тези региони, както и в Източна Европа се развива с напористи темпове предвид сложната икономическа ситуация. Репутациите на организациите са силно засегнати от възможността на технлогиите за бърз отговор.
Основните предизвикателства пред специалистите, според това изследване, са следните проблеми:
- PR и корпоративните комуникации са „изоставащи” на фона на социалните медии; не могат да интегрират технологичните постижения, така че да работят пълноценно с тях.
- нуждата PR и корпоративните комуникации да излязат от ролята си на машина за новини и да станат част от обществото
- управлението на етиката, корпоративана социална отговорност (КСО) и устойчивостта на бизнеса въз основа на решенията
- все по-големите и сложни изисквания към комуникациите от страна на вътрешните публики
- все по-голяма нужда за адаптирана комуникация заради културните различия
- поемането на по-голяма отговорност в работата
- даването на доказателство за значението на PR и корпоративните комуникации за развитието на стратегията и нейната реализация
Въз основа на данните бъдещите комуникатори трябва да:
- бъдат гъвкави комуникатори, способни да се приспособяват бързо към технологичните иновации (като social media pressrelease)
- могат да интерпретират промените и тенденциите в комукинационните практики, обвързани с технологията; да могат да дават напътствия за тяхното използване, но не в качеството си задължително на комуникационен технолог
- имат по-широко аналитично и критическо мислене
- да познават и да могат да използват в работата си тенденциите в КСО
- да притежават разнообразни компетенции, за да служат и като съветници на свои колеги на същата йерархична позиция, но с други задължения
- да притежават умения за водене на преговори и мениджърски качества
2010 г. и журналистите
Докато стигнем обаче до 2015 г. трябва да обърнем внимание и на новите тенденции днес, за да оцелеем дотогава като специалисти. :)
Интересно изследване на Вашингтонския университет от началото на годината показва, че журналистите все по-често се обръщат към корпоративните блогове в търсене на информация. 65% от изследваните журналисти пък признават разглеждането на социални мрежи като Facebook и LinkedIn като част от процеса, 52% - на Twitter. Изследването също показва, че 61% от журналистите ползват Wikipedia за допълнителна информация.
И макар тези резултати да показват бързото развитие на социалните мрежи като основен източник на информация за журналистите, от изследването става ясно, че репортерите и редакторите са наясно с това, че тя трябва да бъде предварително проверена преди да бъде разработена статия или репортаж за нея. Половината от респонденти споделят, че „социалните медии рядко имат фактологическа обоснованост и репортерски стандарти”.
Изследването обаче съобщава една добра новина на PR специалистите. Макар и да се смята точно обратното, повечето журналисти си признават, че се обръщат към PRите за помощ при тяхното журналистическо търсене. Зависимостта е следната - 44% от респондентите търсят PR за „интервюта и достъп до информация и конкретни експерти”; 23% - „отговори на въпроси и целенасочена информация”, 17% - „допълнителна информация, разяснение на факти в контекст”.
И последно - това са най-използваните търсачки от журналистите, споделя изследването:
- Google 100%
- Wikipedia 61%
- Firefox 31%
- Yahoo 26%
- MSN/Bing 15%
- Търсачки за блогове като Technorati, IceRocket 5%
- Други 10%
- - - - - - - - -
подобни статии:
- Колко е важно да бъдеш… online! Един разказ за историческите прилики и поуките от тях…...
- Какво му е на PR Образованието през 2009? Защо обучението по пъблик рилейшънс трябва да става все по-практически...
- Джон Палузък: През последните десетилетия пъблик рилейшънс (ПиаР) показва голяма гъвкавост по отношение на промените в обществото Интервюто с Джон Палузък, председател на Глобалния Алианс за...
Related posts brought to you by Yet Another Related Posts Plugin.