В деня на шегата, но не на шега, публикувахме статия на тема „Ние ли управляваме времето или то нас? Поводите за размисли бяха два:
В офиса на Apeiron се появи часовник.
На 14 април 2010 година в учебната зала на Apeiron ще се проведе обучение на тема „Умения за управление на времето“.*
Екипът на Apeiron не остана безразличен към темата и намери време да отговори на въпросите:
Как управлявате времето си?
Вие ли управлявате времето или то вас?
Има ли начин да овладеем времето си (в ежедневието, в личния и професионалния живот) и да излезем от порочния кръг на „никога нямам време за нищо?
Обещахме да споделим отговорите в този блог и не на шега представяме споделените мисли за ефективното управление на времето, баланса, добрата организация и умението да се радваш на живота:
Нели Бенова (Управляващ Директор): Аз бих перефразила сентенцията „никога нямам време за нищо” и тогава ще изглежда така: много често имам недостиг на време, не ми стига за всичко, за което бих искала. И тъй като времето е един от ресурсите, които не можем нито да произвеждаме, нито да възстановяваме, остава ни възможността - да живеем в хармония с това, което имаме. Не се постига лесно баланса. За мен не е лесно, щом все още си пожелавам денят да е от 25 часа :)
Галена Иванова ( PR мениджър): Времето е една от привилегиите, която безработните използват много по-често от работещите, служителите имат в по-голяма степен от мениджърите, наетите притежават повече от самонаетите. Повечето от нас сме някъде по средата на тази верига - нито много заети, нито много свободни, осъзнавайки цената на тази своя „свобода”. Въпросът, който според мен е важен, обаче, е не колко свободно време имаш, а как го използваш. Правиш ли това, което обичаш в малкото свободни часове извън офиса или гледаш „Биг Брадър”? Имаш ли усещането, че пропиляваш часовете и дните си безцелно или обратното. Така погледнато, дори времето, прекарано в службата може да носи усещане за смислено и пълноценно прекарване. С годините съм приела, че времето - като всеки ресурс - е ограничено и не достига. Затова наистина е по-ценно как използваме този ресурс, в какво го влагаме и какво получаваме в замяна. Нека го кажа с думите на един баща, даващ житейски урок на своя син:
„Ако запълниш хищната минута
с шейсет секунди спринт, поне веднъж;
Светът е твой! Молбата ми е чута!
И главно, сине мой - ще бъдеш мъж!”
Ясен Ценков ( Мениджър Apeiron Web): Времето е пари, така че ако то не ме управляваше, щях да съм умрял от глад :)
Ина Пенкова (PR специалист): Управлявам времето си дотолкова, колкото то ми позволява :) Обичам да планирам времето си, но често се случва така, че поради непредвидени обстоятелства плановете ми напълно се объркват. Това, което се опитвам да правя, за да намаля възможността за подобни ситуации, е да записвам всички ангажименти, които поемам, за да не се получи застъпване на някои от тях. Другата насока в която работя, е да съкратя времето за гледане на телевизия, безсмислено стоене в интернет и т.н. Засега не ми се получава много добре…надявам се, че ще постигам все по-високи резултати занапред :)
Таня Бриклер (Консултант Организационно развитие и Комуникации): Смея да твърдя, че по-скоро аз управлявам времето, отколкото то мен. Признавам си, че обичам да планирам и това много ми помага. Старая се всяко нещо да си има определено време, в което ще се случи и да спазвам графика, който съм си определила. Не, ежедневието ми определено не винаги е подредено и не съм от хората, които са безумно организирани и винаги имат време за всичко. Но смея да твърдя, че обикновено намирам време за нещата, които са важни за мен и успявам да свърша набелязаните задачи. Е, понякога с цената на безсънни нощи, но какво да се прави. Без такива моменти животът ми определено щеше да е скучен :)
Ева Широкова (Мениджър Apeiron Academy Training Programme): Сутрин се усмихваме един на друг и надбягването започва - времето лети, а аз го разграфявам. Една от техниките е да записваш планираните дейности, но ако забравиш къде си записал :) Нужна е и вътрешна нагласа и убеденост, че това ще ти позволи да се радваш на живота си.
Понякога времето стига само за задължителните неща на работното място и в семейството. Ситуацията е същата като да нахраниш и облечеш детето си - задължителните условия за неговото физическо съществуване са предоставени ….. но нима това е достатъчно за изживяване на пълноценни взаимоотношения? Уменията за управление на времето могат да ни помогнат да изживяваме всеки ден радостта от личните си взаимоотношения и да преоткриваме вдъхновението в работата си. Подреждането на приоритетите ни спестява излишно напрежение и несигурност, освобождава ни от паразитни дейности (дори и хора) и дава път на полета на мечтите ни - какво по-хубаво от това!
….
*Тези и други въпроси, свързани с управление на личното и професионално време, както и уважение към времето на другите, ще имаме възможност да поставим и дискутираме на обучението „Умения за управления на времето” на 14 април 2010 година. Лекторът Надежда Савова е специалист по комуникации и умения за представяне. Повече информация можете да откриете тук.
подобни статии:
- Ние ли управляваме времето или то нас? Тик-так-тик-так…. В нашия офис се появи часовник. Часовникът се появи...
- Българският работодател е склонен да инвестира в развитието на тесните компетенции на своите служители, но не и в по-гъвкавите им умения Резултати от проучване на на Apeiron Academy, с подкрепата на...
- Конкурсът за стипендии на Apeiron Academy приключи. И победителите са… В конкурса се включиха 15 кандидати. Четирима стигнаха до...
- Apeiron Academy стартира конкурс за стипендии за обучение в CIPR Internal Communications Certificate На 1 ноември 2009г. Apeiron Academy стартира Конкурс за стипендии за...
- Настъпи ли времето на 3D технологиите? Крачка напред, назад или встрани за комуникациите - - -...
Related posts brought to you by Yet Another Related Posts Plugin.