Защо обучението по пъблик рилейшънс трябва да става все по-практически ориентирано и с дейно лично участие от страна на учащия се
Apeiron Blog започна публикуването на поредица от статии в сферата на PR образованието от България и света, които целят да анализират и дискутират трудностите, пред които е изправена професията.
На тази тема е посветена и публикацията „Какво му е на PR образованиетопрез 2009-та година?”. И в това си начинание, Apeiron Blog ще търси компетентно мнение - като това на Хедър Яксли - и най-добрите добрите решения за проблемите на професията.
- - - - - -
Пъблик рилейшънс открай време се определя като „млада професия”, която все още търси своята дефиниция. Определението за дейностите, които попадат в тази сфера, могат да варират и да се напасват спрямо всеки вид компания или организация, независимо от нейната големина или сфера на дейности.
Пазарът и естеството на развитие на бранша през 2009г. изисква много повече от специалистите по пъблик рилейшънс, отколкото преди 15 години. Често срещано явление е голям брой комуникатори да получават допълнителен тренинг за елементи, които са част от работния им процес. Поглеждайки обаче част от курсовете, преминати от тези служители, много хора биха си задали въпроса „Е добре, ама тази/този какво са учили в университета?”. Други „Кой ли го е научил на това?”. Тогава на всекиго е ясно, че има проблем.
PR Образованието с всяка изминала година приема все по-широка дефиниция, но академичните програми запазват рамката си. С бързите темпове на развитие на професията, съвсем скоро може да се окаже, че студентите по PR или тези от други области, които са решили да получат професионална квалификация и умения в сферата на комуникациите, ще останат далеч от практическото приложение на нещата, които ще им се наложи да научат.
Характеристики на специалистите
През 2006 г. Комисията по ПР образование на САЩ стартира процеса по изграждане на модерния профил на ПР специалиста. За целта тя провежда изследването „Обучението по ПР през 21 век”, за да събере информация, която ще определи бъдещето на ПР образованието в световен мащаб.
Посредством задълбочен анализ на професионалисти от ПР общността и получените от изследването резултати, Комисията успява да определи нужните знания и умения, които студентите трябва да придобият по време на обучението си, за да могат след това ефективно да работят в сферата на ПР. През 2009г. част от списъка е променен. В момента той включва:
- Критично мислене
- Умения за бързо решаване на проблеми
- Публична комуникация
- Инициативност
- Толерантност и работа в екип
- Много добри писмени умения
- Познаване на глобалните процеси (в това число културни ценности, вярвания, закони и права, политически убеждения, действия на външни групи и организации)
- Чувство за отговорност
- Умения за спазване на срокове
- Съобразителност и интуитивност
- Разбиране и умения за използване на всякаква технология на комуникациите
- Разбиране на правилата и етиката на професията
- Управленски умения
- Управления на изследвания
Уменията за писане?
Качествената, коректна и истинна информация винаги е била ценена от всички публики, с които професионалните комуникатори работят. С развитието на технологиите и появата на все по-разнообразни канали за комуникация, ПР специалистите трябва да получат изключително детайлна подготовка относно спецификата за използването им. Елементът „ПР писане” трябва да стане фундаментален за студентския и професионалния успех за специалиста. Появата на социалните медии в различните им измерения - блогове, микроблогове, социални мрежи, професионални търсачки и т.н. - обуславя използването на разнообразни методи за постигане на качествени резултати. ПР специалистът трябва да може да използва най-добрите елементи на всяка една платформа, за да постига максимална полезност за клиента или собствената си компания.
Голяма част от сериозните компании възприемат теста за писане на ефективно прессъобщение като едно от основните изпитания в интервютата си за работа.
По тази причина, професионалното образование по ПР трябва да обръща по-специално внимание върху разучаване на отделните методи и специфики на писане.
Нуждата от квалифицирани преподаватели
Не само ПР образованието, но и всички останали сфери, работещи с големи потоци от информация, към днешна дата страдат от липсата на квалифицирани преподаватели.
Разбира се, принадлежността към академичния състав на дадена общност е плюс за всеки един лектор, но значимият практически опит и доброто ниво на познаване на комуникациите и поведенческите науки са едни от най-важните критерии за добро ниво на предаване на материята. През 2009 г. титлата пред името на един преподавател вече не е гаранция за неговите качества и познания в дадена сфера. Човекът, преподаващ масмедии и комуникации, не бива да се различава съществено от практика в областта. Той трябва да е постоянно търсещ и обновяващ знанията и методите си, за да е максимално полезен на своите студенти.
Практическите занимания и самостоятелността
Човек може да поставя граница между работа, учене и личен живот, но задълженията към всеки един от тези елементи не бива да приключва с времевата рамка, в която те се случват. Разбира се, когато става въпрос за образование, е нормално да очакваш то да е на ниво, но за всяка една професия е ключово да демонстрираш нужната самоиницативност, за да можеш да си конкурентоспособен и да се развиваш.
През 2009 г. с динамиката, с която професия като PR може да се похвали, всеки практик или обучаващ, трябва да поеме една част от тежестта и да прочете и научи всичко допълнително, което го интересува. Преподавателите от своя страна трябва да разбират нуждите на студентите си. За да може един специалист да се нарече подготвен за естеството на работа, практическите занимания и работата в група трябва да стоят наравно с добрата теория в учебната програма. Само така може да се съкрати времето за адаптация, стресът и допълнителните средства, които един работодател се налага да влага по-късно в професионалното развитие на служителите си.
Промяната
На базата на всички досегашни разсъждения и настоящата ситуация на професията, стана ясно, че образованието по пъблик рилейшънс се нуждае от модерна схема, за е достатъчно ефективно за обучаващите се, пък и да помага на бранша да върви напред.
През 1983 г. Phillips Petroleum Company изпращат писмо, в което призовават всички, чиято професия е обвързана с пъблик рилейшънс, да се стремят да надграждат познанието си към нови нива и придобиване на нови умения, за да може в бъдеще ефективно да се справят с новите проблеми от деня. В това писмо се казва също „Същевременно трябва да осъзнаваме, че сме отговорни и към обучението на всички млади професионалисти в областта, както и на студентите, на които съвсем скоро ще се наложи сами да се справят с предизвикателствата съвсем сами”.
26 години по-късно, изглежда че някой някъде е изтървал нишката. Навлизането на модерните технологии в професията и все по-голямата неподготвеност на професионалистите увеличава в пъти рисковете и разходите в процеса на работа.
Всеки ден акцентът и посоката на обществения ред се изменят, а това открива нови проблеми, с които браншът трябва да се справи.ПР-ът е професия , в която добрите комуникации са от решаващо значение, а критичното мислене и все още ниското ниво на професионализъм дебнат отвсякъде. 2009-та може би трябва да е пределната година, в която колебанията за това какво да се промени в образованието по масмедии и комуникации трябва да приключат
Първата стъпка трябва да започне с осъзнаването на реалната нужда от промяна. А такава наистина има.
подобни статии:
- Да бъдеш PR през 2015 г. Кои ще са новите тенденции, които вероятно ще изискват нови...
- Франк Куин: Английският е много толерантен и адаптивен език, което го прави използваем в много страни За ползите от владеенето на неформалния стил в английския...
- To be or not be… like native English speaker. “Colloquial English for Media & Communication” in Apeiron Academy —–...
Related posts brought to you by Yet Another Related Posts Plugin.