Умението да управляваш хора е изкуство и се нуждае от личностно посвещение. Не всеки добър специалист, обаче, е и роден мениджър и не всеки мениджър е добър комуникатор. Дали българските компании разбират това?
Често мениджърските позиции се поверяват на хора, които до скоро са били на изпълнителски позиции и са се справяли не лошо като експерти. Това, разбира се, не ги прави автоматично добри ръководители на екип.
Всъщност между лидер и формален ръководител има една съществена разлика и тя е в умението на лидера да вдъхновява и мотивира. Докато ръководителят е назначен и наложен на даден пост, то лидерът сам налага своето положение. Тази личност успява да привлече и мотивира своите последователи, използвайки силата на комуникацията. И точно това умение се оказва безценно във времена на криза.
Дали българските мениджъри осъзнават това?
Оказа се, че българските „лидери” не разчитат особено на лидерското си присъствие във време на криза. Напротив. Очевидно предпочитат да се „спасят” от непознатата и стресираща ситуация като заровят главата си в познатите пясъци на оперативната работа.
Изводите се базират на изследване на Apeiron Academy през юли 2010 г. Според изследването кризата чувствително е редуцирала оперативките между служителите и преките им ръководители в компаниите.
От 50% (през 2008 г.) на 35% (през 2010 г.) е спаднал делът на работещите, които посочват директната комуникация като основен комуникационен канал във фирмата, в която работят. Съвсем леко (до 5%) се увеличава значението на останалите информационни канали във фирмите - както вътрешни, така и външни. Това включва основно медии, партньори, клиенти и колеги.
Причините за това могат да се търсят както в намалелия обем работа, така и в преструктуриране на натоварването и насочване на усилията на ръководния персонал много повече към работа с клиенти и търсене на пазари, отколкото към оптимизиране на вътрешните комуникации. Възможно е кризата да е довела до минимизиране на вътрешната комуникация между служителите и мениджмънта, ограничаване на всякакви допълнителни дейности по сплотяване на екипа, вътрешнофирмени събития и др. Твърде вероятно е и мениджърите и останалият персонал да са насочили своето внимание и усилия към справяне с кризата, решаване на текущи проблеми и търсене на нови перспективи и това да е довело до ограничаване на информационния обмен, а от тук и до спад в информираността и въвлечеността на персонала.
Естественият инстинкт на мениджъра да избягва неудобните въпроси и контакти с подчинените си, особено във време на неяснота и несигурност, е една от често допусканите грешки. За съжаление, скъпо струваща грешка, тъй като често тя води до спад в мотивацията на лоялните служители, стрес на работното място, а дори и до смяната му.
Ангажираността на служителите и начина за нейното ефективно управление ще бъдат във фокуса на международния форум „Успешните комуниации започват отвътре 2010: Ангажираните служители - добавената стойност за организацията” на 30 септември.
В същия ден ще бъдат връчени за втора поредна година наградите за ефективни вътрешни комуникации Grapevine Awards 2010. И тази година в тях участват утвърдени български и международни компании, които полагат целенасочени усилия за развитието на вътрешнофиремните комуникации.
Повече за условията за участие в конференцията и за регистрация вижте тук.
подобни статии:
- Българските граждани са финансирали предизборната издънка “Брадвата на Костов” Лош ПР ход с парите на всички - - -...
- Създателят на най-голямата агенция за вътрешноорганизационен маркетинг в Европа ще участва в международната конференция за вътрешни комуникации на Apeiron Academy „Generating ideas. Generating more ideas. Generating even more ideas.”,...
Related posts brought to you by Yet Another Related Posts Plugin.