В разгара на лятото и отпускарския сезон понякога е доста трудно да се съсредоточиш върху работните си задължения. И въпреки това, в този пост ще ви предложим няколко пресни и важни факти, които дават поводи за размисъл. Те могат да са катализатор на добри идеи за предстоящия есенен тежък комуникационен период, както и да ви подскажат как е най-удачно да постъпите към някои от настоящите предизвикателства в работата ви.
На кого най-много вярват журналистите?
На този въпрос в началото на седмицата отговори проучване, което подкрепи отдавна известната теза, че журналистите все повече разчитат на социалните медии като информационен източник. Но междувременно показва, че същите тези медии не са толкова важни за справяне с ежедневната им работа, колкото партньорството им с ПР-ите.
Oriella PR Network са направили изследване сред почти 500 журналисти от цял свят, в това число и такива от Източна Европа. Резултатите са, че 47% от журналистите ползват Twitter (в сравнение с 33% от тях през миналата година), а 35% от тях ползват Facebook като източник на информация (в сравнение с 25% миналата година).
И макар тези проценти да са окуражаващи, само 4% от всички анкетирани признават, че биха използвали Twitter, Facebook или блогове като първичен източник за своето журналистическо търсене по дадена тема.
Номер 1 ресурс за осигуряване на информация за журналистите си остават ПР агенциите с впечатляващите 62 процента.
А кой ли е източникът на най-надеждна информация при подготовката на новина или при разработката на по-дълъг материал?
Познахте, прессъобщението. Почти 22 процента от респондентите го посочват като своята първа стъпка.
Така че, колеги, пускайте прессъобщения на воля! Само че на правилните журналисти, в правилните ресори. Тази тема вече сме я разисквали.
И, междувременно, нека се приготвим за едно драстично увеличение на процента на ползващите социални мрежи като основен ресурс за набавяне на информация до над 50% процента догодина.
И още за социалните мрежи…
Също толкова пресен като актуалност доклад на Wolfstar Consultancy ни показва в детайли как петстотинте най-влиятелните компании в света за 2010 г., според класацията на Financial Times (FTSB 500), използват социалните медии и мрежи, за да подкрепят своите корпоративни социално отговорни дейности.
Изследването обхваща периода май 2010-май 2011 година и анализира видимото онлайн присъствие на всичките 500 компании. Въпреки това от целия списък изследването идентифицира само 46 компании „които използват социалните мрежи както да комуникират, така и да подкрепят своята социална отговорна стратегия”.
Най-често използваните онлайн техники са RSS и видео, предпочитани от много голям процент от организациите. Изследването отбелязва още предпочитаемост към вградените видеа на корпоративния сайт, отколкото такива в YouTube.
Резултатите от доклада на Wolfstar Consultancy може да е изключително полезни за всички, които:
Приятно четене!
няма подобни статии: