Г-жо Симидчиева, разкажете ни повече за годишното изследване на Hewitt /Monday Insight. Какви организации участват в него, от кога се провежда у нас, какви са целите му и накрая, какви тенденции показва?
Тази година за нас е юбилейна - провеждаме изследването на ангажираността на служителите „Най-добрите работодатели в България” за пети път и сме горди, че имаме най-голямата база данни от мнения на служители и топ мениджъри в страната. Изледването се провежда от март до септември и традиционните участници са компании, които са добре представени на пазара и инвестират в служитителите си. Минималният брой служители за участие в изследването е 50, като тази година таргетираме най-вече големите работодатели в България - тези с над 500 и 1000 души персонал.
Какво означава на практика една организация да има ангажирани служители?
Ангажираността не е арбитрарен индикатор за една компания - а поведение, което се изразява и измерва чрез:
a) „Казвам” - служителите казват хубави неща за компанията, в която работят (добър и безплатен ПР, канал за привличане на таланти);
b) „Искам” - служителите искат да са част от тази организация дългосрочно (запазване на знанието вътре в организацията, по-малко разходи за подбор поради по-ниско текучество и съответно по-ниски разходи за обучение);
c) „Правя” - служителите полагат допълнителни усилия за постигане на бизнес целите на организацията (отговорни са за резултатите, имат поведение, ориентирано към нуждите на клиента - накратко, държат се така, сякаш компанията е тяхна)
Все повече мултинационални компании оценяват мениджърите си на база на ангажираността на хората в техните екипи, като този индикатор се превръща във все по-значим, наред с постигнатите бизнес цели, бюджет и други показатели за ефективност. В ежедневието ни, да работиш с ангажирани хора е равносилно на това да не губиш излишно време за постигането на работните задачи, да ходиш с удоволсвие на работа, да не се страхуваш да изказваш мнението си и да получаваш това, което очакваш.
Различават ли се ангажираните служители от удовлетворените?
Удовлетвореността не влияе директно върху бизнес резултатите за разлика от ангажираното поведение. За да подкрепим това твърдение, ние редовно изследваме съотношението между ангажираните служители и доходността/рентабилността на бизнеса.
Кои са факторите, които влияят най-силно върху ангажираността на служителите?
Традиционно, факторите, които оказват най-голямо влияние върху ангажираността на служителите са възможностите за развитие, които имат в компанията, до колко се чувстват ценени и получават признание на усилията и резултатите, които постигат. Важен стимул е дали и как постиженията на всеки работещ са обвързани с възнаграждението и справедливостта на тези системи. През последната година прави силно впечатление, че сред областите, които оказват най-голямо влияние върху ангажираността на служителите, са удовлетвореността от свършената работа и съответствието между имиджа на компанията отвън и отвътре - или както вече е популярно да се казва „работодателската марка”. Обяснение за първата тенденция може да намерим в нарастващите усилия, които хората трябва да полагат, за да видят накрая резултатите от своя труд в настоящата ситуация. Важността на работодателската марка за служителите трябва да е ясен сигнал за компаниите да се стремят към постоянство и спазване на дадените обещания към служителите.
До какво води ниската ангажираност на служителите?
Високата ангажираност на служителите води до по-добри бизнес резултати на компанията. В компании, където хората с ангажирано поведение са по-малко (40% ) има много рискове - краткосрочни и дългосрочни. Трудно се извършват корпоративни промени или се налага нова стратегия или продукти. Може да се промени и организационната култура, но не към градивна, която подкрепя бизнес стратегията, а към трудно управляема работна среда. В крайна сметка, всички страдат - от топ мениджърите до най-ниското организационно ниво.
Как се е променила ангажираността на служителите в България през последните 5 години, откакто се провежда изследването?
Въпреки сътресенията на пазара на труда през последните близо две години и очакванията за промяна, средното ниво на ангажираност на служителите в България се запазва стабилно и съвпада с това на служителите в ЦИЕ.
Това показа, че от една страна, хората продължават да демонстрират това позитивно-градивно поведение, което допринася за бизнес резултатите на техните работодатели. От друга страна, този кредит на доверие от страна на служителите, особено в по-успешните компании, е свързан и с високото ниво на ангажираност на техните топ-мениджъри. Ангажираността на двете основни групи - служители и топ мениджъри - се запазва, което е знак за положителна нагласа за справяне със ситуацията и излизане от кризата.
Въпреки, че нивото на ангажираност в България и в региона на ЦИЕ остава стабилно, от края на 2008 година наблюдаваме спад в броя на компаниите, които имат повече от 60% ангажирани служители. Това е тенденция, която се наблюдава във всички държави в ЦИЕ. През 2009 г. двойно повече компании в сравнение с изминалите периоди отчитат по-нисък процент ангажирани служители (14% от всички участвали през 2009). Това е сигнал, че през настоящата година един от лостовете за постигане на стабилни бизнес резултати - а именно повишаването на ангажираността на служителите - не е използван потенциал. Компаниите са изправени пред предизивикателството не само да идентифицират и откроят онези служители, които в най-голяма степен допринасят за бизнеса, а и да поддържат и повишават непрекъснато нивото на тяхната ангажираност. С други думи, компанията трябва да успее да ‘улови’ сърцата и умовете на своите служители и да ги мотивира да дадат най-доброто от себе си, особено в ситуация на несигурност.
Защо е важно за работодателите да изследват ангажираността?
Изследвайки ангажираността на служителите, компаниите са способни да управляват по-добре продуктивността и разходите си, да повишат приходите, да оценят риска, свързан със задържане на служителите и да създадат работещи програми за задържане и развитие на талант.
В компании с висока ангажираност на служителите (над 60% ангажирани служители) има по-голяма възвръщаемост на капитала (22% над средната). За сравнение в компании с под 40% ангажирани служители средната възвръщаемост от капитала е с до 52% от по-ниска от средното ниво. Други показатели, които наблюдаваме, са по-ниско текучество и по-малко отсъствия по болест, по-кратко време незаети свободни позиции, по-ниски разходи за подбор и съответно обучение.
Може да се включите в петото юбилейно проучване „най-добрите работодатели” България 2010 като посетите http://bestemployers/bulgaria.
- - - - -
* Светла Симидчиева е Управляващ съдружник в “Мандей Инсайт”, партньор на Hewitt Associates за България и компанията, която за първи път въвежда термина ангажираност на служителите в страната.
Тя има повече от десет години опит в консултирането и управлението на човешки ресурси в PricewaterhouseCoopers и вече пет години присъства на пазара като съдружник в две компании, предоставящи консултантски услуги в областта на управлението на хората - Мандей и Мандей Инсайт. Светла има богат опит и познание в подбора и оценяването на ръководен персонал, проучване и повишаване ангажираността на служителите, изграждане на работодателска марка, управление на системи за възнаграждения, управление на представянето и др.
Светла е лектор на множество конференции и форуми и автор на материали в пресата по управлението на хората и организацията.

подобни статии:
- Не печалбата, а социалното измерение на вашата бизнес дейност мотивират служителите на компанията Познават ли служителите ключовите бизнес цели на своята организация?...
- Ани Колмън: За увеличаването на ангажираността на служителите и подобряването на вътрешните комуникации е необходимо по-малко „казване” и повече „съвместно правене”. Интервю с eдин от членовете на журито на Grapevine Awards...
- Резултатите от проучванията дават „оръжие” в ръцете на вътрешния комуникатор в борбата със скептиците и остарелите разбирания. Някои изводи от последната среща на Клуб Вътрешен комуникатор. ——-...
- Кевин Рък: Вътрешните комуникации се отразяват позитивно на ангажираността на служителите Интервю с председателя на журито на Grapevine Awards 2013 Г-н...
- “Комуникацията със служителите, информирането им за важни решения и процеси, които се случват в компанията, е проява на ангажираност и отговорност от страна на ръководството към тях” Интервю с Елица Цанева, член на журито на Grapevine Awards...
Related posts brought to you by Yet Another Related Posts Plugin.
