Някои изводи от последната среща на Клуб Вътрешен комуникатор.
——-
Мартенската среща на Apeiron Academy Клуб Вътрешен комуникатор беше посветена на проучвания, изследвания, анализи и измерими резултати.
Вероятно бихте определили тази тема като по-близка за маркетинговите комуникации, а не толкова до вътрешните комуникации - но само на пръв поглед. Както при всяка друга професионална област, проучванията и измерването на резултатите са началото и края на всяка дейност, кампания, стратегия и във вътрешните комуникации. Всичко се измерва, различни са само начините, по които се прави и инструментите, които се използват.
Христина Харалампиева от SAP Labs ни демонстрира нейния подход в първото за организацията в България изследване ефективността на каналите за вътрешна комуникация, проведено през 2010 г. Презентацията й беше изключително интересна и полезна.
Като истински специалист, с добра теоретична подготовка, Христина Харалампиева ни запозна с целия процес на проучването си - от комуникационния одит на моментното състояние, определяне на целите, през първоначалното изследване на нагласите към такива изследвания, до оценка и комуникиране на резултатите, обратна връзка, както и последващите действия. От презентацията и последвалата дискусия стана ясно, че специалистът вътрешни комуникации трябва да :
• бъде проактивен и внимателен към детайлите, за да спечели доверието на мениджмънта и служителите в организацията.
• не прави проучването заради самото него, а заради обективна необходимост, обвързана с ангажираността на служителите и целите на организацията като цяло.
• проучва както ефективността на каналите за комуникация, така и адекватността на съобщенията и постигнатите резултати. Не е важно само съобщението да достигне до служителите, но и дали са го разбрали, припознали и ангажирали със съдържанието му. От голямо значение е също гледната точка на съотношението между достоверността на информацията и предпочитаните от служителите канали за комуникация, тъй като е възможно те да получават информация само по един канал, но междувременно да го смятат и за не достатъчно надежден.
• изследва и има предвид всички предизвикателства, които могат да се превърнат в спънки. Например, нежеланието за обратна връзка поради липса на време, претрупаност с всякакви други проучвания, недоверието, че това ще промени нещата.
• оценява обективно собствените си познания и умения за провеждане на изследвания и да използва само онези, за които има реална представа доколко може да се справи. Използването на непознати инструменти за оценка може да доведе до изкривяване на резултатите.
• тества предварително избраните методи за изследване и въз основа на резултатите от теста, да въведе навреме необходими корекции. За това полезни могат да бъдат няколко отзивчиви колеги.
• използва различни инструменти за изследване, чрез които да съпоставя извлечените данни. Използването само на 1 или дори 2 инструмента може да не извлече цялата необходима за достоверността на изследването информация. Пр: съчетаване на онлайн въпросници с лични интервюта и фокус групи е добър вариант.
• изследва формалните и неформалните форми и канали за комуникация в организацията. Винаги ще има канали, които не могат да бъдат контролирани, но поне могат да бъдат проследявани.
• използва получените резултати както за оценка на приключили комуникационни активности, така и като основа за нови такива. Липсата на обратна връзка и последващи дейстивия след провеждането на проучвания сред служителите е най-честата причина за тяхната резистентност към проучвания като цяло.
• провежда проучванията на регулярен принцип, за да разполага с обективна представа за настоящото състояние - минимум 1 път годишно, а ако е възможно, от гл. точка на ресурси - и по-често.
• бъде реалист по отношение на процента обратната връзка, който ще получи. Съвет: 100% обратна връзка не е летвата, която трябва да постигнете - работете с представителна извадка.
Тук няма да споделяме резултатите от изследването на Христина Харалампиева от SAP Labs, тъй като те бяха предназначени за участниците в срещата и няма смисъл да ги вадим от контекст, тъй като няма да бъдат възприети напълно. Но Христина бе така добра да ни информира, че е на разположение да сподели повече информация с всички членове на Apeiron Academy Клуб Вътрешен комуникатор. При желание се свържете с екипа на Apeiron Academy.
Оставаме в очакване на следващата среща, която скоро ще бъде анонсирана!
подобни статии:
- Светла Симидчиева*: Удовлетвореността на служителите не влияе директно върху бизнес резултатите за разлика от ангажираното поведение. Г-жо Симидчиева, разкажете ни повече за годишното изследване на...
- Резултатите са всичко, мотивацията нищо Извън периодите на перманентна криза, за която всички в...
- „Ако дадете на вашите служители възможността да дават своя принос и да създават собствени материали, ще видите как нивото на съпричастност ще се повиши” Интервю с Марк Райт, международен експерт и лектор в областта на...
Related posts brought to you by Yet Another Related Posts Plugin.