Вътрешните комуникации през 2010г.

Икономическата криза и вътрешните комуникации

Омнибусно проучване

Социологическо проучване

Вътрешните комуникации в големите български компании

Близо една трета от българските служители смятат, че не са добре запознати с процесите в своята компания

Доколко информирани са служителите в една организация

Мястото на вътрешните комуникации в организацията

Възприемане на PR професията в България

Отражение на финансовата криза върху вътрешните комуникации на големите компании в България

Анализът представя по-значими изводи от изследване на Apeiron Research, проведено през май 2009 г. сред 76 големи български фирми, представители на различни сектори на българската икономика. Длъжностите, които заемат респондентите, обхващат позициите PR и HR мениджъри и асистенти, ръководители или служители в различни отдели, мениджъри на компании и др. Основна цел на изследването е да установи влиянието, което оказва икономическата криза в България върху големите данъкоплатци и осигурители в страната по отношение на начина, по който те осъществяват процесите на вътрешни комуникации. Една от специфичните подцели беше да се установи дали и в каква степен кризата е станала причина за по-интензивен диалог със служителите в една компания с цел преодоляване на крайни негативни последици.

Повече от половината големи фирми в България не са започнали да комуникират по-активно със своите служители в резултат на финансовата и икономическа криза, показа изследването. От анкетираните само 42 на сто са посочили, че имат по-активна вътрешнофирмена комуникация спрямо предходни месеци. Тази тенденция е най-изразена при компаниите с над 750 заети. По-голям е процентът, обаче, на тези, според които честотата на вътрешнофирмената комуникация не се е променила или дори е намаляла.

Участниците в проучването са наясно с голямото значение на активната фирмена комуникация със служителите - за 75 на сто активният диалог е много важен, а за останалите 25 процента той е важен предимно в ситуации на възникнал проблем. Въпреки това, едва 50 на сто от тях посочват, че тяхната компания провежда в необходимата степен активна комуникация със служителите си към момента на проучването.

Най-видима се оказва промяната по отношение на посланията, които компаниите използват в комуникацията със служителите си. За такава промяна признават по-голямата част от анкетираните - 70 процента. Това са предимно компании с над 750 служители, които са и най-засегнати от кризата. Водещо място сред тези променени послания има споделянето със служителите на повече информация за различни аспекти от актуалното състояние на фирмата в кризисната ситуация - конкретни задължения на служителите, пазарна ситуация, настоящи прокети. По-рядко фирмите споделят със служителите дългосрочните планове за развитие на бизнеса.

Изследването показа и кои са най-предпочитаните комуникационни канали за връзка с фирмения персонал. Прави впечатление, че те не се променят значително преди и след условния старт на кризата.

Финансовата криза е засегнала и поведението на самите служители на работните им места. В това отношение ясно се очертават две тенденции - повишена ангажираност с дейността на компанията, поради стремеж за запазване на работното място (43%) и демотивация заради ограничените перспективи на развитие, вследствие на кризата (37% от компаниите).

Описаните ключови изводи от проучването показват, че умението за ефективна комуникация със служителите през следващата година на финансово възстановяване на компаниите ще се превърне в ключова роля за организационното управление.

© Apeiron Communication, 2006. Не се разрешава използването на данните от изследването, без писменото съгласие на Apeiron Communication. Разрешение можете да получите на
apeiron@apeironcommunication.com